Dosud jsme se zabývali pouze nastavením OBS, nyní se však podíváme na samostné nastavení scén. Jak jsme si již řekli v předešlé sekci, tak scéna slouží jako jeden konkrétní záběr, který když je aktivní, je viditelný v samotném videu nebo živém vysílání. Ta se skládá z tzv. zdrojů, které můžeme v jejím rámci přidat. Ty si představíme jako první.

Zdroje

Zdroj v rámci může scény představovat řadu věcí: text, zvuk, video, obrázek aj. Pro přidání zdroje do scény slouží tlačítko "+" vlevo dole a k jejich odebrání tlačítko "-" (viz obrázek níže). OBS se využívá nejčastěji pro záznam obrazovky nebo obrazu z kamery (nebo obojího). Začněme proto s těmito nejvyužívanějšími.

OBS zdroje - přidání a odebrání

Tlačítka pro přidání a odebrání zdrojů.

Záznam obrazovky

Pro záznam obrazu z monitoru má OBS hned několik nástrojů. Tím nejjednodušším je pravděpodobně však záznam obrazovky.

Záznam obrazovky zaznamenává vše, co vidíme na obrazovce, tedy v tomto zdroji je vidět vše, co vidíme my u sebe. Jedná se o celkem univerzální způsob záznamu obrazovky, neboť díky tomu nemusíme řešit záznam konkrétních oken na obrazovce. Avšak je třeba říci, že pokud bychom chtěli zaznamenávat pouze jedno konkrétní okno, pak se nejedná o vhodnou volbu, protože záznam celé obrazovky je výkonově náročnější oproti ostatním způsobům, o kterých se ještě zmíníme.

Tento zdroj naleznete pod stejným jménem v seznamu, který se vám ukáže po kliknutí na tlačítko pro přidání zdroje (takto budeme přidávat i všechny ostatní, proto tuto část již příště zdůrazňovat snad netřeba). Po jeho kliknutí se nám zobrazí okno, kde nyní máme možnost náš zdroj pojmenovat. Jistě jste si všimli, že zde máme možnost přidat existující, ale k tomu se dostaneme později. Zde si zvolte jméno dle libosti a klikněte na "OK".

OBS zdroje - přidání záznamu obrazovky

Přidání záznamu obrazovky (a jakéhokoliv jiného zdroje).

Po potvrzení se nám zobrazí nastavení pro přidaný zdroj (viz obrázek). Zde si můžeme nastavit obrazovku, kterou chceme snímat a zdali chceme snímat i náš kurzor.

OBS zdroje - nastavení záznamu obrazovky

Nastavení záznamu obrazovky.

Po opětovném potvrzení můžeme náš zdroj vidět v seznamu zdrojů. Kdykoliv bychom se chtěli k jeho nastavení vrátit, stačí na něj kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit možnost vlastnosti.

Záznam okna

Pokud nechceme zaznamenávat celou obrazovku, ale pouze jedno konkrétní okno, pak se nám bude hodit tento zdroj. Po přidání máme v nastavení možnost zvolit jedno z aktuálně otevřených oken na naší ploše. Druhou důležitou věcí, kterou tak často nejspíše měnit nebudete, je priorita shody okna. Tato vlastnost určuje v podstatě kritérium, na základě kterého se bude rozhodovat, zdali určitá aplikace bude tímto zdrojem snímaná. Pokud bychom nyní OBS ukončili a poté (nebo kdykoliv jindy) znovu zapnuli, tak pokud by daná scéna s tímto zdrojem byla aktivní, pak by software na základě námi zvoleného kritéria pro každé otevřené okno rozhodl, zdali jej splňuje či nikoliv, a podle toho zvolil okno, které bude snímané.

Poslední, co stojí za zmínku, je ještě možnost klientská oblast, která nám umožňuje zobrazení horní lišty okna a též možnost snímat kurzor (stejně jako u snímání obrazovky).

OBS zdroje - nastavení záznamu okna

Nastavení záznamu okna.

Záznam hry

OBS se v poslední době používá nejčastěji především ke streamování, konkrétně videoher. Proto byla od jisté verze přidána tato možnost pro záznam hry.

Nejdůležitější volbou je režim snímání. Zde máme na výběr ze tří možností: záznam jakékoliv aplikace přes celou obrazovku, snímání určitého okna a snímání okna v popředí pomocí klávesové zkratky. Fungování první varianty je nejspíše celkem zřejmé. Ve chvíli, kdy máme aplikaci v režimu celé obrazovky, OBS ji bude snímat. Druhá varianta je téměř stejná jako u záznamu okna, daný zdroj bude fixován na jedinou aplikaci. Poslední varianta nám umožňuje mezi okny přepínat pomocí klávesové zkratky.

Dále stojí za zmínku ještě možnost zachycení overlaye v záznamu (se týká her, které máte zakoupené přes různé online distribuce, jako např. Steam). Stejně jako u předešlých zdrojů můžeme zvolit, zdali chceme či nechceme zaznamenávat kurzor.

OBS zdroje - nastavení záznamu hry

Nastavení záznamu hry.

Zdroje pro vstupní a výstupní periferie

Zatím jsme si v základu představili zdroje pro záznam naší obrazovky, avšak asi vás napadne, že bychom mohli potřebovat i záznam z externích zařízení, jako např. webkamera nebo mikrofon. K tomu máme dostupné 3 zdroje, které si nyní přestavíme.

Zařízení pro záznam obrazu

Jedná se o zdroj pro záznam obrazu z externího zařízení (např. kamery či webkamery). V první možnosti můžeme přepínat mezi zařízeními (pokud jich máme k počítači připojených více). Dále si můžeme nastavit rozlišení a snímkovací frekvenci zařízení (FPS). Pokud si však tyto parametry nenastavíte, budou použity z výchozího nastavení zařízení.

OBS zdroje - nastavení zařízení pro záznam obrazu

Nastavení zařízení pro záznam obrazu.

Tento zdroj nám zároveň umožňuje snímat i audio (viz poslední možnost mód zvukového výstupu). Zaškrtneme-li možnost níže použít vlastní zvukové zařízení, bude nám umožněno zvolit jiný mikrofon, než ten, co má naše zařízení. Pokud bychom však nechtěli, aby tento zdroj snímal audio, pak jednoduše stačí ve směšovači zvuku, kde se naše zařízení zobrazí, kliknout na ikonku reproduktoru, čímž zařízení zcela ztlumíme (viz obrázek).

OBS zdroje - ztlumení zvuku ze zařízení

Ztlumení zvuku z externího zařízení.

Zařízení zvukového vstupu

Jak již název napovídá, tento zdroj nám umožňuje přidat zařízení pro záznam zvuku. Nastavení je opravdu triviální, neboť si stačí pouze vybrat zařízení z nabídky. Po přidání zdroje a potvrzení se nám dané zařízení zobrazí ve směšovači zvuku. Mějte však na paměti, že toto je zdroj a neslučuje se tedy s globálním nastavením zvukových zařízení, jak jsme zmiňovali při představení nastavení OBS.

OBS zdroje - nastavení zařízení pro zvukový vstup

Nastavení zařízení pro zvukový vstup.

Zařízení zvukového výstupu

Stejně jako u zařízení zvukového vstupu, zde si analogicky můžeme zvolit výstupní zařízení, z nejž chceme snímat zvuk. V nastavení zdroje si opět stačí pouze vybrat z dostupných zařízení.

OBS zdroje - nastavení zařízení pro zvukový výstup

Nastavení zařízení pro zvukový výstup.

Práce se zdroji ve více scénách

Vraťme se ještě na chvíli k samotnému přidávání zdrojů. Při přidávání zdroje jsme měli dvě možnosti: vytvořit nový a přidat existující. Zatím jsme pořád vytvářeli nové zdroje, protože jsme pracovali se zdroji v rámci jedné scény. Co kdybychom chtěli mít ale scén více?

Představme si, že bychom chtěli v jiné scéně přidat zdroj, který jsme již použili i jinde. Museli bychom zbytečně nastavovat vše znovu. Z tohoto důvodu je v OBS možnost přidání existujícího zdroje (viz obrázek). Po kliknutí na možnost přidat existující nám bude umožněn výběr ze zdrojů, které jsme využili už v jiných scénách. Je potřeba říci, že se opravdu jedná o jeden a tentýž zdroj, tzn. jakákoliv změna nastavení se projeví ve všech scénách, kde se nachází.

OBS zdroje - přidání existujícího zdroje

Přidání existujícího zdroje.

Využívání již existujících zdrojů s sebou nese i technické výhody. Při přepínání scény se nové zdroje musí vždy načíst. To znamená, že např. vaše kamera, kterou jste měli v první scéně by se vypnula, neboť ji přestal využívat příslušný zdroj, avšak v druhé scéně by se opět zapnula. To by však způsobilo opticky celkem nepříjemný efekt. Využívání již existujících zdrojů toto však velmi elegantně řeší, neboť při přepínání z jedné scény na druhou jsou jejich společné zdroje stále aktivní a tedy přepnutí proběhne hladce.