Úvodem

Programů pro nahrávání na internetu naleznete v současné době celou řadu. Od dnes již zastaralého Frapsu přes např. Camtasia nebo Screenflow až po jedny z nejpoužívanějších, mezi něž patří např. XSplit Broadcaster.

Máme na výběr z celé škály programů. Některé se mohou pyšnit nabídkou různých video kodeků nebo dostupnými pluginy, zatímco jiné svojí dostupností zdarma. Do této skupiny patří právě OBS, které si v sérii několika článků představíme.

V sekci "Základy OBS" se dozvíte popis samotného uživatelského rozhraní programu a též něco o obecném nastavení. Dále v sekci "Nastavení scén" se již budeme věnovat (jak název napovídá) samotnému účelu programu a s tím souvisejícími nastaveními. V sekci "Ostatní" se podíváme na ještě pár zajímavostí, které lze v OBS využít.

Co je to OBS?

OBS je zkratka pro Open Broadcaster Software. Jedná se o open-source program na záznam a živé vysílání obrazovky počítače. Program je napsaný v programovacích jazycích C a C++. OBS umožňuje záznam ze zdroje nebo z vstupního zařízení v reálném čase, kompozici scény, kódování, dekódování, nahrávání a živé vysílání.

Nejnovější verze OBS nese název OBS Studio, kterému se budeme v dalších sekcích věnovat. Tuto verzi si lze stáhnout z oficiálních stránek softwaru www.obsproject.com.

Trochu z historie

Open Broadcaster Software začal jako malý projekt vytvořený Hughem "Jim" Baileyem, ale rychle vzrostl kvůli mnoha online pomocníkům, kteří společně pracovali jak na zlepšení samotného OBS, tak i na zvýšení povědomí o tomto programu. V roce 2014 započal vývoj na nové variantě programu zvané OBS Multiplatform (později přejmenované na OBS Studio), která se vyznačuje podporou pro mnoho různých platforem, více funkcemi a lepším API. Aktuálně již není původní verze OBS, dnes nazývaná OBS Classic, podporovaná, ačkoliv je jí stále možné stáhnout na oficiálních webových stránkách.