Interní grantový program PROGMA
Oddělení mediální komunikace a Oddělení pro vnější vztahy a propagaci ve spolupráci s Katedrou softwaru a výuky informatiky vyhlašuje páté kolo interní grantové výzvy Propaguj Matfyz (PROGMA). Výzva je určena pro všechny studenty a čerstvé absolventy Matfyzu, kteří mají nápad, jak propagovat informatiku nebo studium učitelství na Matfyzu mezi středoškoláky, středoškolskými učiteli, VŠ studenty jiných informatických a pedagogických škol, ale i širší veřejností, a chtěli by tento nápad realizovat během roku 2016, nejpozději začátkem roku 2017. Termín podání žádostí je 29.5.2016.
Složení komise: Cyril Brom, Martin Děcký, Alena Havlíčková, Pavel Töpfer, Luboš Veverka, Martin Vlach, Filip Zavoral; poradní hlas může mít několik dalších kolegů z M, F a I sekcí MFF a několik členů SKAS.
Pravidla
A. Cíle a vymezení grantů
- 1. Granty jsou určeny na projekty studentů MFF UK s primárním cílem propagovat studium informatiky a/nebo učitelství mezi (seřazeno dle priorit):
- A. středoškoláky - potenciálními zájemci o bakalářské studium informatiky a/nebo učitelství na MFF UK; učiteli SŠ a víceletých gymnázií;
- B. studenty bakalářských programů jiných univerzit - potenciálními zájemci o navazující magisterské studium informatiky a/nebo učitelství;
- C. studenty základních škol, učiteli základních škol;
- D. informatickou a matematickou veřejností;
- E. širší veřejností.
- 2. Granty nesuplují roli výzkumných grantů typu GAUK.
- 3. Granty nejsou určeny na navyšování rozpočtů existujících propagačních akcí fakulty typu Korespondenční seminář, Den otevřených dveří, Jeden den s informatikou atd., grantové projekty mohou nicméně být realizovány v kontextu těchto akcí, tj. mohou je rozšiřovat. Stejně tak mohou být projekty realizovány mimo kontext existujících propagačních akcí.
B. Přihlášky
- 1. Přihlásit se může student libovolného programu a libovolného typu studia na MFF nebo tým takových studentů. V případě týmu musí mít tým vedoucího. Tým může mít i externí členy "nematfyzáky" vždy ale minimálně vedoucí musí být buď student MFF UK v den podání žádosti, nebo letošní absolvent MFF UK.
- 2. Přihlášku je třeba podat do 29.5.2016 do půlnoci elektronicky na adresu granty@ksvi.mff.cuni.cz (nechte si potvrdit, že email došel). Není žádný předepsaný formulář, nicméně přihláška musí obsahovat:
- a) název projektu;
- b) seznam členů řešitelského týmu, u každého člena týmu musí být uvedeno, jaký program a obor studuje, v jakém je ročníku a v jakém je typu studia;
- c) popis cílů projektu;
- d) popis, jak projekt přispěje propagaci Matfyzu, včetně úvahy, kolika studentů/osob mimo Matfyz se dotkne;
- e) popis realizace projektu (tj. jak bude cílů dosaženo) a harmonogram, zejm. kdy začne být projekt realizován a kdy skončí (dále viz bod B.2.f,g); z popisu by mělo být patrno, že tým je schopen projekt zrealizovat;
- f) informaci, jestli jde o jednorázový projekt nebo jestli by akce – v případě úspěchu – mohla být opakována další roky;
- g) rozpočet, kde bude uvedeno s přesností na tisíce Kč;
- a. jednotlivé položky rozpočtu a typ prostředků (viz D.3);
- b. celková požadovaná částka;
- c. kdy budou jednotlivé položky utraceny, pokud možno s přesností na měsíce (viz dále);
- h) způsob kontroly; jakým způsobem se grantová komise může přesvědčit, že byl projekt zrealizován podle návrhu.
C. Harmonogram
- 1. Výsledky budou vyhlášeny do 12.6.2016.
- 2. Preferujeme, aby veškeré náklady byly vyúčtovány do 25.11.2016 a projekty skončily do 11.12.2016, není to ale nutnou podmínkou; pokud chcete toto „pravidlo“ překročit, explicitně to v žádosti zmiňte.
- 3. Zcela nejzazší termín pro ukončení projektů je 31.5.2017.
D. Rozpočet
- 1. Na tuto výzvu je alokována částka 40 tis. Kč celkem na všechny projekty, z toho 20 tis. Kč na mzdové prostředky formou DPP.
- 2. Jeden projekt může požadovat částku maximálně 40 tis. Kč. Předpokládáme, že udělíme 3-5 grantů; pokud však bude jeden projekt požadovat částku 40 tis. Kč a bude výrazně lepší než všechny ostatní, může se stát, že udělíme pouze jeden grant na tento projekt.
- 3. Lze požadovat tyto prostředky:
- a) materiál (př. paragon na tužky, železnou tyč, ...) - drobné položky typu kancelářské potřeby uvádějte agregovaně a s přesností na tisíce Kč; limit pro tuto rozpočtovou položku není dán (s výjimkou celkové částky, viz D.2).
- b) faktury na materiál či za služby - uvádějte cenu včetně DPH; limit pro tuto rozpočtovou položku není dán (s výjimkou celkové částky, viz D.2).
- c) cestovní náklady; limit pro tuto rozpočtovou položku není dán (s výjimkou celkové částky, viz D.2).
- d) stipendia interním studentům MFF UK; limit pro tuto rozpočtovou položku není dán (s výjimkou celkové částky, viz D.2).
- e) odměny formou DPP (Dohoda o provedení práce) pro externí členy - nematfyzáky - limit je 15 tis Kč/projekt.
- 4. Přidělené prostředky není třeba vyčerpat všechny, ale je třeba do 12.11.2016 říci s přesností na korunu, jaká částka nebude vyčerpána a bude tedy vrácena (výjimka viz C.2 - čerpání prostředků z grantů pokračujících po 25.11.2016 bude řešeno individuálně).
E. Hodnocení projektů
- 1. Žádosti bude posuzovat grantová komise.
- 2. Základní hodnotící kritérium je poměr „cena/výkon“: jak za jednotku peněz přispěje projekt k propagaci informatiky, resp. učitelství na MFF UK? Přihlíží se k prioritám výzvy (bod A.1). Komise uvítá i nové nápady, odvážné a kreativní počiny, ale vždy se bude ptát, jestli je projekt smysluplný a peníze budou rozumě investovány.
- 3. Vedlejším kritériem je kvalita zpracování žádosti.
- 4. Komise si vyhrazuje právo nepřidělit vyhrazené prostředky, pokud návrhy projektů nebude považovat za dostatečně kvalitní.
- 5. Pokud bude komise považovat určitý projekt za hodný realizace, ale s nadnesenými finančními požadavky, povede s žadateli diskusi o krácení rozpočtu; projekt bude podpořen grantem, pokud dojde k oboustrannému konsenzu.
- 6. V případě, že komise bude považovat určitý projekt za slibný, ale v žádosti bude postrádat určité informace, povede s žadateli diskusi o zpřesnění informací resp. dopracování žádosti.
- 7. V případě, že se sejde velké množství žádostí, vyhrazuje si komise právo uspořádat veřejnou prezentaci, kde budou vybrané týmy obhajovat návrh svého projektu (cca 15 min. na tým).
F. Průběh řešení projektů
- 1. Po přidělení grantů bude svolána informační schůzka se studentskými týmy (koncem června 2016).
- 2. Finance:
- prostředky budou vypláceny přes sekretariát KSVI.
- v případě stipendií je třeba počítat s měsíčním zpožděním ve výplatě (žádost ze začátku června znamená, že student dostane na účet prostředky cca do poloviny srpna).
- v případě faktur uvádějte fakturační údaje: Univerzita Karlova v Praze; Matematicko-fyzikální fakulta; Ke Karlovu 3, 121 16 Praha 2; IČ: 00216208; DIČ: CZ00216208; toto je striktní podmínka, jinak faktury nebudou proplaceny.
- v rozumných případech se půjde dohodnout na menší změně struktury rozpočtu.
- 3. Komise si vyhrazuje právo zrušit grant (nebo jeho část) poté, co byl schválen, v případě závažných pochybení ze strany studentského týmu.
(Datum poslední aktualizace Pravidel: 26.4.2016)
Příklady projektů:
- Popularizační článek v časopise (uveďte očekávaný počet čtenářů / náklad / cílovou skupinu časopisu)
- Vyrobení propagačních fotografií (uveďte počet fotografií, kdy/kdo bude fotit a jaké má zkušenosti s fotografováním a následnou úpravou fotek, o jaké fotografie žánrově půjde)
- Sada přednášek o tématu X na středních školách v kraji Z (uveďte očekávaný počet přednášek resp. studentů a vaše náklady na studenta)
- Organizace nové soutěže X (uveďte očekávaný počet účastníků a jaká si myslíte, že je šance, že soutěž přiláká studenty k nám na studium; chcete soutěž pořádat každý rok?)
- Vyrobení plakátů o tématu X, které budou k vidění na akci Z (uveďte, o jakou jde akci, kolik na ní zhruba je návštěvníků, o jaké návštěvníky se jedná; co se s plakáty stane po skončení akce)
- Vytvoření umělecké robo-instalace pro Jeden den s informatikou (popište, kde/kdy instalace fyzicky bude stát, čím bude zajímavá a jak „změní“ prostor budovy na MS; co se s instalací stane po skončení akce)
- Uspořádání popularizační konference X o tématu Y (kolik na ní zhruba je návštěvníků, o jaké návštěvníky se jedná? Uskuteční se akce i za rok?)
- ...
FAQs:
Jak dlouhá má být žádost?
Tak dlouhá, abyste srozumitelně vysvětlili, co a proč potřebujete. Nicméně nad 2 strany A4 bude pozornost členů komise při čtení klesat.
Proč nejsou granty zaměřeny i na matematiku a fyziku?
Tyto sekce mají vlastní mechanismus podpory studentských propagačních projektů. V případě zájmu kontaktujte Jakuba Staňka (matematika) respektive Martinu Kekule (fyzika).
Nikdy jsem grantovou žádost nepsal/a, může být má žádost vyřazena z formálních důvodů?
Grantová pravidla jsou záměrně napsaná tak, aby byla co nejjednodušší a pokud možno formalitami moc nezatěžovala. Nebojte se a žádost podejte. Pokud bude váš projekt dobrý, můžeme vám pomoci detaily doladit (viz bod E.6). Grantová pravidla si ale řádně přečtěte a napište do žádosti vše, na co se ptáme: ušetříme si tak čas.
Je nutné mít předchozí zkušenosti s realizací podobných projektů?
Závisí na okolnostech. Pokud například chcete psát sérii popularizačních článků do vysokonákladového časopisu, mohlo by být vhodné již mít s psaním takových textů zkušenosti. Ale jak bylo řečeno (E.2), uvítáme i riskantní a inovativní počiny.
Je nutné se soustředit jen na informatiku resp. učitelství nebo může náš projekt spojit více oborů dohromady?
Interdisciplinární projekty typu informatika - matematika - fyzika ale i projekty s jinými fakultami či školami (např. informatika - divadlo, informatika - biologie, ...) jsou vítány. Informatika nebo učitelství ale musí být rozumně zastoupeny. V žádosti uveďte, jak toho hodláte dosáhnout.
Lze pořádat projekt ve spolupráci či přímo pod záštitou jiné instituce?
Ano, pokud budou MFF UK, informatika nebo učitelství rozumně zastoupeny. Např. malá nezisková organizace, jejíž základnu z 25% tvoří studenti MFF UK, může uspořádat akci, kde budou hlavními organizátory MFF UK a tato nezisková organizace. Na akci pak mohou být propagovány obě instituce. Vysvětlete v žádosti, proč bude akce oboustranně výhodná a jaký bude vklad MFF UK a jaký druhé instituce (např.: MFF UK v rámci grantového projektu hradí materiální náklady, členové neziskovky dávají svůj čas/know-how).
Jakým způsobem se grantová komise může přesvědčit, že byl projekt zrealizován podle návrhu? (bod B.2.h)
Navrhněte sami. V některých případech může být vhodné, abyste sepsali závěrečnou zprávu. Předpokládejte ale, že komise je přítomna na všech propagačních akcích MFF UK (viz níže), takže pokud by se váš projekt odehrával v kontextu nějaké z těchto akcí, pravděpodobně by se mohla komise o jeho realizaci přesvědčit přímo na místě.
Chci se na něco zeptat.
Napište email na granty -zavinac- ksvi.mff.cuni.cz, odpověď by měla přijít do 48 hodin (tzn. pokud pošlete mail dva dny před uzávěrkou, je to pozdě).
Co jsou to existující propagační akce Matfyzu, které se týkají mj. informatiky?